Skip to main content

Programok

| Szikrázó 11 nap jógával

Szikrázó 11 nap - hatodik nap

A nap szimbóluma: Gyertyaláng

Mint szélcsendes helyen a mécs lángja nem libeg.
Ezt a hasonlatot szokták a féken tartott elméjű jógira alkalmazni, aki jógával fegyelmezi magát.
Bhagavad Gita VI:19-23

Inspiráció

 

https://www.youtube.com/watch?v=DH0Gwc6OGmU&t=102s

Ászana, jógatechnika

Dvikonászana, Katicsakrászana - mellkas nyitása! Székes gyakorlatok (hátkönyv, szív könyv, gyerekkönyv)

Testtartás ülő helyzetben

Ülő helyzetben gerincünket akkor terheljük a legkevésbé, ha a hátat egyenesen, a nyakat pedig a háttal egy vonalban tartjuk. Ha görbe a hát és a fejet előretoljuk, túlterheljük mind a nyak és a hát izmait, mind a porckorongokat.

A szék magassága akkor megfelelő, ha a talp kényelmesen érinti a talajt, a lábfej, a lábszár, a comb és a medence pedig derékszöget alkot. A medence és a gerinc ilyenkor függőleges. Ha tevékenységünk megköveteli, hogy előredőljünk, arra kell ügyelni, hogy a hát és a nyak egyenes maradjon, és kizárólag csípőből hajoljunk előre. A munkaasztal olyan magas legyen, hogy derékszögben hajlított karral kényelmesen rá tudjunk támaszkodni anélkül, hogy a hát meggörbülne, vagy a vállat felhúznánk. 

Könnyebben tudunk egyenesen ülni enyhén ferde felületen.  Kiváló segédeszköz lehet egy ék alakú ülőpárna, melynek ferde felülete segít abban, hogy függőlegesen tartsuk a medencét és a gerincet. Derekunkat megtámaszthatjuk egy párna segítségével, amely a medencét és a gerincet egyenes helyzetben rögzíti. Jóllehet, nincs kedvünk mindig az előírásnak megfelelően ülni, olykor szeretnénk egyszerűen pihenni is. Próbáljuk meg a kényelmeset az egészségessel kombinálni. Akkor se terheljük a gerincet feleslegesen hibás ülő helyzettel, ha tévézünk vagy olvasunk. Fejünket és nyakunkat megtámaszthatjuk kispárnával vagy hengerpárnával, hogy a nyaki csigolyákat óvjuk. Derekunk mögé is tehetünk egy párnát vagy egy összehajtogatott takarót. Így az izmokat, az ízületeket és a porckorongokat tehermentesítjük, a légzés mélyebb és teljesebb lesz, és javul a belső szervek vérellátása.

Dvikónászana - kettős háromszögtartás

Itt olvashatsz bővebben erről az ászanáról: https://www.yogaindailylife.org/system/hu/2-szint/dvikonasana

Tanácsok, tippek:

✅ A kiinduló helyzetben – zárt állás – stabilizáld a derekat, fontos, hogy nagy körívben vidd a kart hátra, majd kulcsold az ujjakat és a könyök nyújtva legyen.

✅ Mielőtt előrehajolnál a vállat úgy tudod jól hátrahúzni, ezzel a mellkast végig domborúan tartani a gyakorlat során, ha az összekulcsolt kéz tenyerét lefelé fordítod.

✅ Ne csüggedj, ha ezzel eleinte gondod van, fogj egy sálat, vagy törölközőt és annak segítségével fordítsd lefelé a tenyered és így a kart is teljesen ki tudod nyújtani.

✅ Mélyen hajolj előre és fokozatosan húzd a karokat nyújtva lefelé a férj irányába, kis kitartás után térj csak vissza.

Figyeld meg!

Az ászana helyes végzésekor azonnal érezheted pozitív hatásait, ahogyan kiegyenesedik a hát, domborodik a mellkas, az egész felsőtest ellazul, kiélesednek az érzékszervek, javul a memória...

Forrás: Vishwaguru Sri Mahamandaleshwar Paramhans Swami Maheshwarananda: Jóga a mindennapi életben rendszer gyakorlókönyv 


Katicsakrászana - gémeskúttartás

Itt olvashatsz bővebben erről az ászanáról : https://www.yogaindailylife.org/system/hu/2-szint/katichakrasana

Tanácsok, tippek:

✅ A kiinduló helyzetben – széles terpeszállás – feszítsd meg a derekat, a lábfejek párhuzamosak legyenek, stabilan állj és a kezeket kulcsold magad előtt.

✅ A gyakorlat végzésénél ügyelj a légzés és a mozgás összhangjára; (belégzésre a kar magasba emelkedik, kilégzésre előre döntés, belégzéskor negyed fordulat oldalra, kilégzés vissza középre, belégzés felegyenesedés, kilégzés kar leengedése) a tekintet végig a nyújtott kar összekulcsolt kézfején nyugszik.

✅ Fontos, hogy törzs döntésénél a hát, és a fej mellett nyújtott kar egy vonalban legyen és párhuzamosan a talajjal.

Figyeld meg!

A gyakorlat végzése során már érezhetők a pozitív hatások; a mellkas nyúlása, a hát kiegyenesedése, a légzés harmonizálása, a váll, a csípő fokozott  mozgékonysága.

Forrás: Vishwaguru Sri Mahamandaleshwar Paramhans Swami Maheshwarananda: Jóga a mindennapi életben rendszer gyakorlókönyv


Napi recept

Tudtad, hogy az ajurvéda szerint a memória a szívben gyökerezik? Íme pár gondolat a nassolásról, amely ilyen stresszes időszakban bizony sokunkkal előfordul. Lehet-e egészségesen nassolni?

Hát persze! Ma már egyre több alternatív rágcsálnivalók kaphatók a boltokban is a csipsz és a csoki helyett. Biztos ti is ismeritek az alma vagy zöldség csipszeket, a kölesgolyókat. Íme pár gondolat az egészséges nassolásról: 

  • Diót, mandulát nem csak azért érdemes fogyasztani naponta, mert omega-3 és omega-6 esszenciális zsírsavakat tartalmaznak, amelyek rendkívül fontosak a keringési rendszerünknek. Rágcsálásuk sok agyideget aktivizál, így miközben rágunk, az agyunk is felfrissül.  
  • Ha megkívánjuk az édeset, akkor fogyasszunk friss vagy aszalt gyümölcsöket. Kis zabpehellyel, joghurtban igazi délutáni ínyencség válhat belőlük. 

Sós szájúaknak készültünk most egy kis recepttel, amelyet előre elkészítve bármikor elővehetünk a hűtőből.

Pizzagolyó

Miért egészséges?

A csicseriborsó is hüvelyes növény, amely ugyan tartalmaz szénhidrátot, ám a cukorháztartásunk kiegyensúlyozására mégis jó hatással van. Magas a fehérjetartalma is, így vegetáriánusok számára kiváló fehérjeforrás is egyben.

Hozzávalók

  • egy kisebb fej vöröshagyma 
  • 5 közepes gerezd fokhagyma
  • 350 g paradicsomsűrítmény
  • 1 dl víz
  • 1,5 teáskanál oregánó
  • 1 teáskanál cukor/cukorhelyettesítő
  • 0,5 teáskanál kakukkfű
  • 1 csipet majoranna
  • olaj
  • só ízlés szerint
  • 6-7 púpos evőkanál csicseriborsó liszt
  • 2 evőkanál lenmagliszt/pehely
  • lehet még bele: szójaliszt, kendermag liszt

Elkészítés

Egy kis olajon megpirítjuk a felkockázott vöröshagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a paradicsomsűrítményt, beleteszünk egy dl vizet, és a fűszereket: oregánót, cukrot, kakukkfüvet, majorannát, sót ízlés szerint. Majd belerakjuk a 6-7 púpos evőkanál csicseriborsó lisztet  (szójalisztet, és/vagy kendermag lisztet), a lenmagot, és ezt a masszát jól elkeverjük. 6- 8 percig lassú tűzön sütjük, kevergetjük néha, hogy ne égjen le. A végén kitesszük egy tálba a masszát, és mikor kihűlt kicsit apró golyókat formázunk belőle. Salátával vacsorára is kiváló fogás lehet. A hűtőben eláll, kiváló energiaforrás az egyszerű szénhidrátot tartalmazó csipsz helyett! :)

 Jó étvágyat kívánunk!

A receptet készítette: Prasad Devi, Szakács Anna a Lefogy-tál blog és facebook-oldal írója 


Tanulási tipp: Kikapcsolódás - de hogyan?

Nemcsak a tanulással érdemes tervezni az időbeosztás létrehozásakor, hanem a pihenéssel is számolni nem kell. Az igazi kikapcsolódás felturbózza az agyad, jó érzéssel tölt el (a scrollozás mindezt nem teszi). Tedd fel a kérdést magadnak: biztos érdemes úgy folytatnod a tanulást, hogy már képtelen vagy koncentrálni? 

Írj listát! Mit csinálsz szívesen kikapcsolódásképp?
Olyat írj fel, amely mindenképp feltölt! Mellé írhatod azt is, hogy kb. hány perces kikapcsolódást nyújthat az adott tevékenység. Így ha rövid időn van is gyorsan és könnyebben választhatsz magadnak tevékenységet.

Adunk pár tippet a kikapcsolódásra:

  • hallgass zenét
  • játssz a háziállatoddal
  • zenélj
  • végezz el néhány légzőgyakorlatot
  • beszélgetés valakivel
  • olvasgass a kedvenc újságodból
  • táncolj a kedvenc zenédre
  • egyél egy egészséges nasit
  • biciklizz/sétálj/ússz/jógázz
  • süss valami finomat
  • vegyél egy forró zuhanyt
  • dőlj le pár percre

Ha pedig úgy érzed, hogy segítene, ha online egy közösség tagjaként tanulhatnál 11 napig, akkor várunk szeretettel online Tanulószobánkban: https://www.facebook.com/groups/225047183618569 

Minden nap a reggeli gyakorlás után 8-kor elindítunk egy Zoomot, amely segít elkezdeni a napodat. ❤️

Forrás: Carol Vorderman: Tanulási technikák - lépésről lépésre

Pin It

2023 június 11 - 21.